www.shpirti.albanianforum.net
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
Shtypi i Shkruar
Menu Shpirti.net
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar


poezi per qytetet bej dhe ti tenden

Shko poshtë

poezi per qytetet bej dhe ti tenden

Mesazh  Snow prej Wed Sep 15, 2010 7:33 am

Vlore
Kemi brigjet plot me skafe
turist' plot nga gjithe bota
det si yni s'ka Evropa
lum si ne qe na ka Vlora.

Mirdite
Kena pula qe hane gur
kena shkrepa me ba mur
kena pisha me ba drite
lum per na qe rrim' n'Mirdite.

Sarande
Kemi Jonin per tu lare
prane Greqise per pazar
shtepi bosh e me verande
lum si ne per k'te Sarande.

Shkodra
Kena Bunen e Liqenin
kem' Rozafen dhe humorin
kem' gjakmarrjet e shoqnine
s'ka si Shkodra per Shqipnine.

Korca
Kemi fjalet, pastertine
nikoqire e besimtare
arsimdashes e shtegtare
KorcaJone nuk ke te share.

Tirana
Kemi Dajtin edhe Lanen
Parlament , aeroportin
njerez plot ,pluhur e zhurme
o Tiron te duam shume.

Durresi
Kemi portin me te madh
kemi plazhe te pamate
korridorin tete, si dhe autostrade
Durrsi i refugjatve e Teutes me varke.

Gjirokastra
Kemi keshtjellen, shtepite muze
ish- udheheqsin, te madhin Kadare
konsullaten, tregtare me shumice
Gjirokaster guri, kursen pa teprice.

Fieri
Kemi fushat myzeqare
kemi Benz-a kemi pare
bejm' kanabis e duhan
Fieri yne qe je me nam."
Snow
Snow
Co Administrator
Co Administrator

Numri i postimeve : 151
Join date : 13/09/2010

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

korca ime :P

Mesazh  Snow prej Wed Sep 15, 2010 10:55 am

Korce moj, moj te rafte pika
C'me duhej mua Ameriak?
Dhe e di pse nga ty ika?
S'me pelqente Bulevard "Republika"

Korce moj, moj te rafte zia
C'me duhej mua Greqia?
Une ne Korce gjithe diten rija...
haja fara stolave tek Parku Rinia

Korce moj, moj renc nga fiku
C'me duhej mua Selaniku?
Ty vertet gjithe rinia te iku...
por vetem 2 ore ne dite ti priste dritat elektriku

Korce moj, moj te rente Tsunami
C'me duhej mua Amsterdami?
Po e hengra ate koqe sallami...
Sa me mungon shtepia me tulla "Ragami"

Korce moj, moj te rente dambllaja
C'me duhej mua Kanadaja?
Pse nuk ndenja aty ku me polli mamaja?
Ku gjithe dimrin kercet pastermaja

Korce moj, moj qytet arsimi
C'me duhej mua emigrimi?
Vertet une mungonje ne ndonje ore mesimi...
po isha duhe pire kafen tek Shpetimi...

Korce moj, moj te shtypte vetura
C'me duheshin mua keto aventura?
Mua dhe rruges kur me zinte shurra
e beja mbrapa shkolles "Sotir Gurra"

Korce moj, moj Korca ime
C'fare po ben tani e dashura ime?

Korce moj, moj klub pianeci
tek ty gjen dhe qumesh Bulgareci
Pse te shajne vetem lagjen Radeneci?
Mos valle harojne konviktin me fshatare pe Pogradeci?

Korce moj, moj e uruar
Mos kujto se nuk te dua...
Po jam ne burg me pushime...
sa me ka marre malli te flas gjuhen time...

Korce moj, moj murgeshe refimi
Sa i veshtire qenka burgimi...
3-5 orar ajrimi...
pjesa tjeter orar regjimi...

Korce moj, moj te shkrifte debora
C'fare rruge vajta mora...?
Sa me dhemb kyci dhe dora...
Plako... ne burg nuk shtyhet ora... 04.02.2005 Amsterdam Hollande

Korce moj, mos u merzit per mua ti...
Se Simpatiku erdhi ne Shqiperi
Kam 9 ore ne Rinas ne polici
S'me lejon shteti Shqiptar te hy ne Shqiperi...
Snow
Snow
Co Administrator
Co Administrator

Numri i postimeve : 151
Join date : 13/09/2010

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: poezi per qytetet bej dhe ti tenden

Mesazh  r_3 prej Thu Nov 25, 2010 7:28 pm

r_3
r_3
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 793
Join date : 13/09/2010
Age : 31

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: poezi per qytetet bej dhe ti tenden

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi