www.shpirti.albanianforum.net
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
Shtypi i Shkruar
Menu Shpirti.net
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar


diet dobesim

Shko poshtë

diet dobesim

Mesazh  Snow prej Wed Sep 15, 2010 1:28 pm

ketu na shkruani dietat tuaja qe kane rezulatate dhe ne du ju shkruajme diet me te mira qe dime te kesh trupin ne fizike normale eshte gjeja me ebukur per ty dhe njerzit qe ke reth e rotull
avatar
Snow
Co Administrator
Co Administrator

Numri i postimeve : 151
Join date : 13/09/2010

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

7 keshillaper tu dobesuar thjeshte

Mesazh  Snow prej Wed Sep 15, 2010 1:33 pm

1.Gje se sa kalori ju duhen ne dite.
Numero se sa kalori konsumoni rregullisht. Fillo qe neser, nga mengjesi ne darke mbani disa shenime se cfare hani edhe ne darke mblidhni shumen. Perdorni informacionet qe kane ushqimet te bashkangjitura, dhe faqe interneti si psh http://www.nutritiondata.com/ . Mundohuni te hiqni 600 kalori nga kjo shume.

1.Hani te pakten 5 servime Frutash dhe Perimesh.
Frutat dhe Perimet jane te mbushura me vitamina qe ju duhen cdo dite, por jane edhe dicka qe ju ndihmojne me peshen. 1 Servim eshte 1 Frut apo nje grusht plot me zarzavate. Provoni ti zjeni pak e ti hani, pa asnje modifikim. Une pelqej me shume lule laker sepse eshte pak e forte dhe ska shije, e ha thjesht per vitamina. E dini vet ju, rrutullohesh nja 2 here ne shtepi edhe merr nje cokollate. Merr nje molle

1.Keni kujdes sasine e ushqimit.
Eshte normale te hash dicka qe nuk eshte aq e shendetshme, sidomos per Shqipetaret, ku gjalpi eshte esenca e gjelles. Por shikoni se sa hani. Mos e hani te tere pjaten, dhe hani ngadale. 1 Fete buke eshte mese teper. Kur ha ngadal, ngopesh.

1.Dita ka 6 vakte, jo 3.
Ne Shqipetaret e kemi te ndare. 1 Mengjes gjigand, 1 Dreke gjigande, dhe 1 darke ne 10 te nates. Menyra me e keqe. Hani 6 here ne dite, por shume me pak ushqim. Mos hani shume cdo here. Aq sa per te thene qe ke ngrene. Mundohuni mos te hani mbas ores 20:00 (8:00pm). Ne fakt duhet mbas ores 6:00pm se bota fle ne oren 9:30pm por kur deri ne 12 je duke pare televizor, te haet dhe dicka tjeter.

1.Pini Uje, jo sheqer.
Kur uleni mos pini dicka me sheqer si Koka Kola apo Fanta, cfare do qe te jete. Merr nje gote uje. S’ka cfare te them me teper. Si uji nuk ka. Ne kohe te skenderbeut ska pase te shendoshe se ska pas Fanta :p. Tallem por pini uje, lere Bravo-n.

1.Mbani Pike Ushqimi.
Cdo njeri ka disa gjera qe si lem dot. Une pershembull po nuk hengra cik te embel ne mengjes dukem sikur jam ngrit ne oren 2 te nates. Varet cfare ha. Pershembull, zakonisht ha nja 5 fije biskotash, edhe per cdo fije i shtoj vetes 10 pompa, apo cfare. Cdo embelsire shto pike ne stervitje. Ha po deshe

1.BENI STERVITJE. PIKE.
Pa stervitje dhe nje djete me ato pikat e mesiperme, ske ca ben. Mund te besh ato siper por kur rri ter ditne ne krevat duke pare televizor, se besoj te dobesohesh. Gjithashtu po qe ter diten duke vrapuar duke ngrene akullore, ske per tu dobesuar. Beni stervitje, sado pake ju lejojne kushtet. Nese mundesh vrapo, po smunde be pompa, muskuj barku, hedhje litari, dil xhiro te gjate
avatar
Snow
Co Administrator
Co Administrator

Numri i postimeve : 151
Join date : 13/09/2010

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dieta e diteve te ftota

Mesazh  Snow prej Wed Sep 15, 2010 3:54 pm

Është sitna gjatë së cilës rritet nevoja për kalori. Pse? Sepse i ftohti duhet të luftohetProduktet bazë që duhen konsumuar gjatë stinës së dimrit janë ato të pasurat më karotina si karotat, kungujt, domatet, patatet, spinaqi, panxhari, brokoli, rrepat. Duhen zgjedhur fruta të pasura me vitaminë C, si agrumet, dhe me vitaminë E, që ndodhet te gruri, frutat e thata, vajin e ullirit dhe patatet. Ka veprim antioksidues dhe përtëritës.

Bashkë me të ftohtit rritet edhe nevoja e përditshme energjetike, sepse një pjesë e kalorive shërbejnë për të mbajtur trupin në temperaturë optimale. Ja përse arrat, lajthitë, bajamet, kikirikët janë të këshillueshme, sepse përmbajnë një sasi të madhe acidesh yndyrore të rëndësishme për membranat qelizore, por dhe për një lëkurë të shëndetshme dhe të re.Mëngjesi

Qumësht i skremuar (150 gramë)

Kafe

1 fetë buke e thekur

Marmelatë ose mjaltë (10 gramë)OseKos i skremuar (125 gramë)

Fruta të thata (100 gramë)

Çaj ose kafe me një lugë mjaltëVakti i ndërmjetëm (ora 11)

Lëng portokalli (150 grami)Dreka

Zgjidh mes:

Spageti me domate dhe borzilok (80 gramë)Pasta dhe fasule (40 gramë pastë; 130 gramë fasule të freskëta; 40 gramë fasule të thata)Sallatë perimesh dimërore në avull:

Lulelakër ose brokoli (100 gramë)

Patate (100 gramë)

Karotë (100 gramë)

Qepë (100 gramë)Sallatë me:

Kërpudha të prera (100 gramë)

Selino (100 gramë)

Djathë i grirë (100 gramë)Vaj ulliri (10 gramë)

Lëng limoni

Bukë (50 gramë)

1 filxhan çaj i nxehtë me bimë tretësePasditja

1 filxhan çaj me 3 biskotaDarka

Zgjidh mes pjatave të mëposhtme

-Supë:

1 vezë

Djathë furre (10 gramë)

Lëng mishi

Kripë dhe majdanoz i grirë-Krepa me kërpudha- Kofsha pule me limon:

- 1 kofshë pule

- lëng limoni

- 2 lugë vaj ulliri

- kripë dhe piper i zi- Skallop qengji me verë të bardhë:

- mish qengji (100 gramë)

- verë e bardhë

- vaj ulliri (5 gramë)

- kripë dhe piper
avatar
Snow
Co Administrator
Co Administrator

Numri i postimeve : 151
Join date : 13/09/2010

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kodi sekret i ngjyrave

Mesazh  Snow prej Wed Sep 15, 2010 3:55 pm

Kodi sekret? Ngjyrat

Tendenca e fundit? Një dietë me bazë ngjyrash. Tani mos llogarisni kaloritë. Shikoni vetëm ngjyrën e asaj që konsumoni


Sipas zbulimeve të fundit, është arritur në përfundimin se ushqyerja jonë duhet të jetë me sa më shumë ngjyra. Studiuesit flasin për një “Colour Code”, një regjim të vërtetë dhe fiks në bazë të ngjyrave. Sipas kësaj teorie, përbërësit kimikë, që u japin frutave dhe perimeve ngjyrë, përmbajnë ushqyes që i bëjnë mirë shëndetit dhe bukurisë. Ja disa arsye thelbësore se pse duhet ndjekur dieta që, mbi të gjitha, vë në qendër ngjyrën e lëkurës së frutave dhe perimeve.Blu

Ka bërë histori dieta e Mariah Carey-t, e cila nuk pranonte të hante asgjë që nuk ishte ngjyrë violë. Ushqimet e kësaj ngjyre dhe ngjyrës blu kanë veti antioksiduese, që ndihmojnë në parandalimin e kancerit dhe shqetësimeve kardiake. Ato ndihmojnë edhe në luftimin e efekteve negative të ndotjes, të tymit dhe stresit, të pranishëm në radikalet e lira. Konsumoni sa më shumë produkte në tonet e blusë dhe violës, sepse rrisin energjinë, duke ju bërë më të predispozuar drejt praktikimit të sportit.E kuqe

Edhe perimet dhe frutat e kuqe – domatet, luleshtrydhet, qershitë, shalqiri – përmbajnë në masë antioksidantë që luftojnë kancerin dhe sëmundjet kardiake. Për shembull, rrepat janë të pasura me peroksid, aq të nevojshme në dezintoksikimin e mëlçisë. Një sekret që nuk e keni ditur? Produktet e kuqe, përveç të tjerash, ndihmojnë në ruajtjen e gjendjes së mirë shëndetësore edhe në moshën e shkuar.
E gjelbër

Perimet dhe frutat në këtë ngjyrë janë të dobishme në luftimin e lodhjes dhe stresit. Janë të pasura me vitaminë B dhe hekur. Një burim i pashtershëm energjie. Vitamina B ndihmon edhe në prodhimin e hormoneve, ideale për gratë që marrin pilula kontraceptive. Perimet, si lakra, janë të pasura me fibra, që ndihmojnë në tretje dhe luftojnë fryrjet e stomakut. Dhe në fund, për të pasur lëkurë, thonj dhe flokë me shkëlqim, nuk ka gjë më të mirë sesa avokadoja, e pasur me omega 3 dhe magnez.E verdhë dhe portokalli

Për një shikim sa më të pastër nuk ka gjë më të mirë sesa ushqimet që kanë ngjyrën e diellit. Karotat dhe kungujt përmbajnë karoten dhe përbërës të tjerë, që mbrojnë sytë dhe forcojnë sistemin imunitar. Ananasi përmban elementë që favorizojnë tretjen dhe kanë përparësi kundër infeksioneve. Patatja është e pasur me vitamina A dhe C e acid folik, ideale për gratë shtatzëna.


E bardhë

Hudhra është ideale për zemrën, sepse ul nivelet e lipideve në gjak, duke parandaluar sëmundjet kardiake. Qepa dhe preshi përmbajnë elementë që ndihmojnë tretjen dhe parandalojnë kancerin në stomak.
avatar
Snow
Co Administrator
Co Administrator

Numri i postimeve : 151
Join date : 13/09/2010

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

celuliti lufton ne tavoline

Mesazh  Snow prej Wed Sep 15, 2010 3:59 pm

Dieta anticelulit duhet të jetë e lehtë, e pasur me kos, fruta dhe perime. Sepse të japin një ndjenjë ngopjeje pa e furnizuar trupin me kalori e për më tepër përmbajnë vitamina dhe minerale

E hënë

Mëngjesi

- kafe me qumësht pjesërisht të skremuar (200 ml) 92 kalori

- bukë e thekur (30 g) 113 kaloriParaditja

- kos pa yndyrë (125 ml) 45 kaloriDreka

- pene integrale (50 g) me kungulleshka (75 g) 215 kalori

- perime mikse të gjalla (speca, karota 150 g) 30 kalori

- portokall (200 g) 72 kaloriPasditja

- ananas (200 g) 80 kaloriDarka

- krem spinaqi (200 g) me djathë të grirë (5 g) 84 kalori

- pulë e pjekur (150 g, pa lëkurë) 309 kalori

- bukë e zezë (25 g) 60 kalori

- kivi (100 g) 44 kaloriE martë

Mëngjesi

- qumësht pjesërisht i skremuar (200 ml) 92 kalori

- bukë e thekur (30 g) 113 kaloriParaditja

- kos pa yndyrë (125 ml) 45 kaloriDreka

- pure me patate (150 g) 215 kalori

- parmixhano i pjekur në skarë (5 g) 19 kalori

- sallatë jeshile (200 g) 30 kalori

- një dardhë (150 g) 52 kaloriPasditja

- ananas (200 g) 80 kaloriDarka

- supë me perime (200 g) me parmixhano të pjekur (5 g) 99 kalori

- merluc me domate (250 g) 200 kalori

- bukë e zezë (50g) 121 kalori

- rrush i bardhë (200 g) 122 kaloriE mërkurë

Mëngjesi

- kafe me qumësht pjesërisht të skremuar (200 ml) 92 kalori

- bukë e thekur (30 g) 113 kaloriParaditja

- kos pa yndyrë (125 ml) 45 kalori


Dreka

- supë me perime (200 g) 200 kalori

- parmixhano i pjekur në skarë (5 g) 19 kalori

- sallatë jeshile (200 g) 30 kalori

- një portokall (150 g) 51 kaloriPasditja

- ananas (200 g) 80 kaloriDarka

- oriz i gatuar me lëng perimesh dhe majdanoz (50 g) 190 kalori

- parmixhano i pjekur në skarë (5 g) 19 kalori

- biftek i pjekur (150 g) 178 kalori

- kivi (100 g) 44 kaloriE enjte

Mëngjesi

- kafe me qumësht pjesërisht të skremuar (200 ml) 92 kalori

- bukë e thekur (30 g) 113 kaloriParaditja

- kos pa yndyrë (125 ml) 45 kaloriDreka

- spageti (60 g) me domate të freskëta 200 kalori

- parmixhano i pjekur në skarë (5 g) 19 kalori

- sallatë me karota (100 g) dhe selino (100 g) 55 kalori

- rrush i bardhë (200 g) 122 kaloriPasditja

- ananas (200 g) 80 kaloriDarka

- kungulleshka (200 g) të gatuara me një vezë 150 kalori

- sallatë me lulelakër (200 g) 50 kalori

- bukë e zezë (25 g) 60 kalori

- sallatë me portokall dhe dardha (200 g) 160 kaloriE premte

Mëngjesi

- kafe me qumësht pjesërisht të skremuar (200 ml) 92 kalori

- bukë e thekur (30 g) 113 kaloriParaditja

- kos pa yndyrë (125 ml) 45 kaloriDreka

- oriz (50 g) me karkaleca (100 g) 238 kalori

- sallatë jeshile (200) 30 kalori

- dardha (200 g) 70 kaloriPasditja

- ananas (200 g) 80 kaloriDarka

- fileto salmoni (150 g) 273 kalori

- sallatë me spinaq (200 g) 60 kalori

- patate të pjekura (100 g) 148 kalori

- portokall (100 g) 36 kaloriE shtunë

Mëngjesi

- kafe me qumësht pjesërisht të skremuar (200 ml) 92 kalori

- bukë e thekur (30 g) 113 kaloriParaditja

- kos pa yndyrë (125 ml) 45 kaloriDreka

- gjoks pule me erëza (200 g) 200 kalori

- patate të pjekura (100 g) 148 kalori

- sallatë perimesh (200 g) 30 kalori

- kivi (100 g) 44 kaloriPasditja

- ananas (200 g) 80 kaloriDarka

- oriz (50 g) me karkaleca (100 g) 238 kalori

- sallatë me radhiqe, rukola dhe domate (200 g) 50 kalori

- dardha (200 g) 70 kaloriE diel

Mëngjesi

- kafe me qumësht pjesërisht të skremuar (200 ml) 92 kalori

- bukë e thekur (30 g) 113 kaloriParaditja

- kos pa yndyrë (125 ml) 45 kaloriDreka

- supë elbi (50 g) me kungulleshka (200 g) 330 kalori

- parmixhano i pjekur në skarë (5 g) 19 kalori

- sallatë me fasule (100 g) e panxhar (100 g) 37 kalori

- rrush i bardhë (150 g) 91 kaloriPasditja

- ananas (200 g) 80 kaloriDarka

- fileto viçi (100 g) me selino (20 g) 130 kalori

- sallatë marulesh dhe rukola (200 g) 30 kalori

- bukë e zezë (50 g) 121 kalori

- kivi (200 g) 88 kalori
avatar
Snow
Co Administrator
Co Administrator

Numri i postimeve : 151
Join date : 13/09/2010

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: diet dobesim

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi