www.shpirti.albanianforum.net
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
Shtypi i Shkruar
Menu Shpirti.net
January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar


Kampionati Italian

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Van Basten: Ibra si unë? Krahasimet nuk më pëlqejnë

Mesazh  r_3 prej Sat Dec 18, 2010 10:36 amIsh-sulmuesi i Milanit ka pranuar se ka disa ngjashmëri midis tij dhe sulmuesit suedezi

Janë të shumtë ata që e krahasojnë vazhdimisht Zllatan Ibrahimoviçin me Marko van Bastenin. “Mjelma e Utrehtit”, në pritje për të marrë drejtimin e një skuadre dhe për të zgjidhur përfundimisht problemet e tij kronike në kavilje, ka dashur të japë mendimin e tij në lidhje me atë që shumë e konsiderojnë trashëgimtarin e tij: “Ibrahimoviç është një lojtar i mirë, por bën jetën e tij ashtu si unë kam bërë timen. Eshtë një lojtar i rëndësishëm për Milanin dhe shpresoj për të dhe për klubin që gjithçka të shkojë mirë dhe që të vijnë shumë suksese, - ka pranuar ish-sulmuesi i Milanit.

- Krahasimet në këtë moment nuk më duken të përshtatshme. Milani po bën gjëra të bukura, por nuk më duket se bën një lojë shumë të mirë. Ndonjëherë po, e shikoj veten te Zllatani, mbi të gjitha për sa i takon aspektit fizik. Ibrahimoviç ka një fuqi të jashtëzakonshme, por edhe një teknikë të mirë. Por vazhdoj të mendoj se krahasimi i dy lojtarëve të epokave të ndryshme është i vështirë dhe i kotë”.

Një nga qendërsulmuesit më të fortë në historinë e futbollit ka folur edhe për ish-skuadrën e tij: “Milani po bën gjëra të bukura, por nuk më duket se po zhvillon një lojë të nivelit të lartë. Për momentin më duket se po mendojnë më shumë për të fituar ndeshjet dhe kjo është e drejtë.

Më pas kur rezultatet pozitive do të jenë të vazhdueshëm do të mendojnë për të luajtur më mirë, objektiv që ka qenë gjithmonë në programet e Milanit, - ka shtuar Van Basteni. - Ibrahimoviç ka ndikuar në mënyrë të jashtëzakonshme te shokët e skuadrës dhe rezultatet po vijnë, por është akoma herët për të folur për një Milan të madh”.
r_3
r_3
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 793
Join date : 13/09/2010
Age : 31

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Borrielo ndëshkon Milanin, Roma kërcënon kreun

Mesazh  r_3 prej Sun Dec 19, 2010 10:31 amMjafton një gol me fat i ish-sulmuesit kuqezi Marko Borrielo për të mundur Milanin në “San Siro” dhe thyer hegjemoninë e kryesiimit që e mban prej javësh. Milani mundet 1-0 në shtëpi në një ndeshje luftarake, por e privuar nga emocione të veçanta. Ibrahimoviç ka pasur disa raste për gol, por pa finalizuar asnjë. Në lojë hyri edhe Ronaldinjo, që përveç se një roveshate mbi traversë nuk bëri gjë tjetër. Për Milanin dëmtohet Pirlo dhe Ibra merr një karton të verdhë, duke u pezulluar për ndeshjen e datës 6 janar. Milani e ka mbyllur me humbje 2010-ën, duke qëndruar në kuotën e 36 pikëve dhe duke u lënë shpresë ndjekëseve të saj, respektivisht Juventusit, Lacios dhe Napolit të afrohen edhe më shumë sot nëse fitojnë me kundërshtarët e tyre. Në të vërtetë kuqezinjtë kanë rrezikuar disa herë portën e Donit, në fillim me Robinjon, i cili pas një driblimi dehës ndaj Meksesit për pak shënon. Roma vetëm mbrohej dhe rrallë dilte në kundërsulm me Borrilon e Adrianon, i cili mbrëmë e nisi ndeshjen si titullar. Në pjesën e dytë skuadra e Alegrit e shton presionin, por sërish pa gjetur portën. Ishte sërish Ibra që në dy raste përballë portierit verdhekuq gabon gola të sigurt, duke goditur mbi traversë. Në fushë futet edhe Ronaldinjo, i cili në një moment, dy metra larg portës, godet me roveshatë, por jashtë. Robinjo ishte një nga lojtarët më të mirë në fushë, por protagonist i mbrëmjes u bë Marko Borrielo. Ish sulmuesi kuqezi ka ndëshkuar skuadrën e tij dhe ka festuar. Skuadra e Ranierit merr tri pikë të arta dhe ngjitet në kuotën e 29 të pikëve.
Është mbyllur me një fitore 2010 ta e Çezenës. Në ndeshjen e parë të javës së 17 të të Serisë A, romanjolët fitojnë ndaj Kaljarit 1 0 dhe marrin tri pikë vendimtare për t’i shpëtuar disi zonës së fundit të renditjes. Ndeshja u vendos në minutën e 17 të kur Himenez finalizon në rrjetë një kombinim të bukur me Xhiakerinin. Sardët u ndaluan edhe nga traversa e Akuafreskës para fundit të pjesës së parë, por në të dytën Çezena iu afrua golit të dytë.
Sulmuesi shqiptar Erion Bogdani, përveç se mori një karton të verdhë, u zëvendësua në fillim të pjesës së dytë nga kroati Budan.

Milan-Roma 0-1
Shënues: Borrielo 69′
Milan: Abiati, Abate, Nesta, Bonera, Antonini, Gatuzo, Ambrozini, Pirlo (Sedorf 23′), Boateng (Ronaldinjo 85′), Ibrahimoviç, Robinjo. Tr: Alegri.
Roma: Doni, Burdiso, Mekses, Huan, Rise, Brigi, De Rosi, Simplisio, Menez (Tadei 80′), Borrielo (Okaka 90′), Adriano (Rosi 88′) Tr: Ranieri.
Gjyqtar: Damato.
Kartonë të verdhë: Brigi, Ibrahimoviç, Mekses.
r_3
r_3
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 793
Join date : 13/09/2010
Age : 31

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi