www.shpirti.albanianforum.net
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
Shtypi i Shkruar
Menu Shpirti.net
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar


Instalimi i Anope Services

Shko poshtë

Instalimi i Anope Services

Mesazh  MeTeoR prej Wed Sep 15, 2010 4:59 am

Beni download versionin sipas deshires tek http://www.anope.org
Beni login ne shellin tuaj dhe transferoni filen "tar.gz" me ane te ssh ose ftp.

Pasi hyni ne shell , perdorni komandat e meposhtme (ne kete shembull po marim per baze instalimin e anope-1.8.0):

gunzip anope-1.8.0.tar.gz

tar xfv anope-1.8.0.tar

cd anope-1.8.0

./Config (neqoftese gjate instalimit zgjidhni metoden "md5 encryption" te passwordeve, modulet si "ns_getpass" nuk do te punojne)

make

make install

cd ..

cd services

pico services.conf (ketu duhet te modifikoni services.conf sipas nevojave tuaja)*

./services (kjo do te beje start Anope Services neqoftese file i konfigurmit nuk ka ndonje error)

Shenim: Kur modifikoni file e konfigurimit, keni kujdes kur aktivizoni komanden Raw. Raw eshte shume e paqendrueshme she mund te shkaktoje fikje te serviceve dhe/ose serverit neqoftese perdoret jo ne menyre te rregullt.

_________________
In My Dreams U Are Mine But In My Life U Are A Dream
avatar
MeTeoR
Special User
Special User

Numri i postimeve : 75
Join date : 14/09/2010
Age : 34
Location : Ku T'na Zere Nata

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi