www.shpirti.albanianforum.net
Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
Shtypi i Shkruar
Menu Shpirti.net
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar


Heqia e vizave per shqiptarert nje dit historike :)

Shko poshtë

Heqia e vizave per shqiptarert nje dit historike :)

Mesazh  r_3 prej Sun Nov 14, 2010 3:17 pm

Para dy a tri ditësh për shqiptarët ndodhi një ngjarje politike e pazakontë, liberalizimi i vizave për hapësirën Shengen. Me fjalë të tjera, qytetarët shqiptarë tanimë për një periudhë prej tre muajsh, pastaj përsëri për tre muaj të tjerë, me një ditë vendosje këmbe në territorin shqiptar, e kështu pafundësisht, mund të lëvizin në hapësirën evropiane pa asnjë pengesë, pa kërkuar vizë e mbajtur radhë të gjata nëpër ambasada.
avatar
r_3
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 793
Join date : 13/09/2010
Age : 31

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Heqia e vizave per shqiptarert nje dit historike :)

Mesazh  r_3 prej Sun Nov 14, 2010 3:19 pm

Lëvizin pa pasur nevojë të rrëfejnë privatësinë e tyre ndaj administratave shtetërore.
Janë vullnet i lirë, i pakushtëzuar nga asnjë lloj rrethane, është vullnet i lirë që nuk ka arsye dhe nevojë të legjitimohet.
Nuk është "duhet", por është "dua", te kjo fjalë e fundit ku nis edhe liria e qenies njerëzore si qytetari politike e lirë.
Vazhdojmë edhe më tej, sepse kemi nevojë ta kuptojmë edhe ne si qytetarë që kemi fituar diçka të rëndësishme, por edhe ata që u bëjnë elozhe proceseve që lidhen me liberalizimin e lëvizjes.
Shqiptari tani lëviz me status legal në të gjithë territorin e Evropës së bashkuar. Është po aq i mbrojtur ligjërisht sa edhe në shtëpinë e tij. Dikur, demokracia më e lartë për të ishte në vendin e tij, sepse vetëm atje njihej si me identitet politik legal nga shteti i së drejtës. Shpesh, me kalimet ilegale të kufirit, sapo dilte nga kufiri i atdheut të vet, sado që mund të hynte në një zonë perëndimore, ta zëmë, përsëri kishte më pak ose aspak të drejta për të qenë i mbrojtur nga shteti i së drejtës i vendit ku udhëtonte. Ishte pa identitet politik, sepse ishte pa leje qëndrimi e kalimi, në një sasi të madhe rastesh.
Edhe polici më i thjeshtë, nga ata që qëndrojnë në punë të tyre pranë ndonjë stacioni treni në dhé të huaj, e trembte, duhej t'i fshihej. Kalimtari pa leje i kufirit ishte bërë përtej kufirit si një "kafshë" jopolitike, e trembur, servile, gënjeshtare. Kurse pas liberalizimit të vizave mund të qëndrojë kokëlartë, serbes, të thotë se jam shqiptar, pa dashur të gënjejë për të thënë se jam rumun, grek, bullgar, ndonëse nuk kam asgjë me secilin nga këto identitete kombëtare kur janë të vërteta.
avatar
r_3
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 793
Join date : 13/09/2010
Age : 31

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Heqia e vizave per shqiptarert nje dit historike :)

Mesazh  r_3 prej Sun Nov 14, 2010 3:20 pm

Patjetër që hyrja në regjimin e liberalizuar të kufirit lidhet me daljen nga shoqëria totalitare e kufijve të mbyllur. Por, duhet thënë e vërteta. Regjimi i deripardjeshëm i kufirit nuk ishte imponuar nga diktatura e dikurshme, por nga demokracitë e sotme perëndimore.
Nuk është se kishim të bënim me një ndalesë që vinte si dikur nga brenda - jashtë, por krejt përkundrazi, vinte nga jashtë - brenda. Nuk ishte që kufizimi vinte nga demokracia jonë ende në fillesa, por nga demokracitë e vjetra dhe të pjekura ndaj qytetarit shqiptar. Ishte një shprehje, mbase e justifikuar mosbesimi.
Ardhja deri në këtë pikë sigurisht që ka të bëjë me një histori prej dy dekadash dhe nuk lidhet thjesht me këtë ose atë parti politike. Por, nga ana tjetër, nuk mund të mohohet se të paktën prej vitit 2005, këtë proces e menaxhon partia apo koalicioni i partive në pushtet. Përse të mos i themi "maces", "mace" dhe "miut", "mi" - sikurse përdoret në formë të lirshme një fjalë e urtë në gjuhën frënge?
Nejse, debatet le të vlojnë, qytetari është më i lirë politikisht se më parë.
avatar
r_3
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 793
Join date : 13/09/2010
Age : 31

Shiko profilin e anëtarit http://shpirti.albanianforum.net/portal.htm

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pershendetje nga Gjermania.

Mesazh  ariani prej Tue Jun 19, 2012 5:33 am

Heqja e vizave ka ane pozitive e negative.Me dhenjen e vizes turistit i eshte ngaluar e dreja e punes.Keshtu qe shume shqupetare do te perfundojne neper burgjet e gjermanise.

ariani

Numri i postimeve : 7
Join date : 18/06/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Heqia e vizave per shqiptarert nje dit historike :)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi